Abonelik:

 

Jimnastik

 

Artistik Jimnastik ve Ritmik Jimnastik Programları:

 

 

ARTİSTİK JİMNASTİK PROGRAMI:

 

Haftada 1 gün 1 saat şeklinde uygulanmaktadır. Artistik Jimnastik, kas gruplarının kuvvet ve esneklik açısından temel ve özel çalışmaların yapıldığı,eklem hareketliliğinin en iyi şekilde geliştirildiği hareket becerisi ve algılamasının üst seviyeye çıkarıldığı ,vücudun yatay ve dikey planlarda kontrollü bir şekilde kullanıldığı tüm spor branşlarının alt yapısında olması gereken motorik (kuvvet, koordinasyon,esneklik,ritm,denge) özelliklerinin geliştirildiği ana branştır.

 

Bu amaç doğrultusunda temel eğitim devresinde bizler çalışmalarımızı motorik özelliklerin geliştirilmesi yönünde planlayarak uygulamaktayız.

 

Motorik Özelllikler;

-Kuvvet

-Esneklik

-Koordinasyon

-Ritm

 

Ayrıca amaçlarımız:

*Düzgün duruş alışkanlığı kazandırmak,

*Tüm yaşam içinde fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak,

*Dikkat etme,düşünceyi bir arada toplama,yaratıcılık ve hayal gücünü kullanma yeteneğini geliştirmek,

*Kurallara saygı göstermeyi,yenilgiyi ve başarıyı öğretmek,

*Vücud tutuşu ve sıkılığı kazandırmaktır.

 

 

 

RİTMİK CİMNASTİK PROGRAMI:

 

  Ritmik Jimnastik ProgramiRitmik cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden ritmik cimnastiğin tarihsel gelişim sürecine baktığımızda sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik cimnastiğin etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

 

 

 Ritmik Jimnastiğin başlangıç tarihi 1934 yılıdır. O zamana kadar “Duygusal, dışa vurgu dansı”, “Estetik dans”, “Ritmika”, “Sanatsal cimnastik”, “Bayan cimnastik”  şeklinde adlar almıştır. Ritmik cimnastik spor eğitimi, 1934 yılında Rusya’nın Leningrad şehrindeki spor üniversitesinde P.F.Lesgaft tarafından başlatılmıştır. Şimdiye kadar, 27 Dünya şampiyonası, 20 Avrupa şampiyonası, 6 Olimpiyat şampiyonası ve çok çeşitli Uluslararası turnuvalar ve oyunlar düzenlenmiştir. Şu anda tüm dünyada ritmik cimnastik, kız çocukları için en popüler spor branşlarından birisidir.

 

Ritmik cimnastikde kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut, kurdeledir. Ritmik cimnastikte yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik cimnastikte en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır. Sporcuların yüksek puan (en yüksek 30 puan: teknik, artistik ve uygulama puanların toplamı) alabilmeleri için sıçrama, denge, esneklik, pivot hareketleri ile alet ve müzik eşliğinde bir seriyi hakemlere sunmaları gerekmektedir.

 

 

 

RİTMİK CİMNASTİK ALETLERİ:

 

İP: Jimnastik aletleri:İpDinamiklik isteyen bir alet olup;atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇEMBER:  Ritmik Jimnastik Aleti:Çemberdaha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 TOP: Ritmik-jimnastik-aletleri-topVücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilmesi, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 

LABUT:  Ritmik jimnastik aleti - labutiki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURDELE: Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Ritmik-Jimnastik-KurdeleBu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

    Tüm Duyurular ve Bilgiler